Společnost doktora Krásy

Navigace:


Článek Bulletin festivalu Za vodou 2004: Divadelní společnost Dr. Krásy Praha - Hra o Dorotě

Bulletin festivalu Za vodou 2004:
Divadelní společnost Dr. Krásy Praha - Hra o Dorotě

Slovo o hře

„Ta byla, ale blbá!”, řečeno při první zkoušce. Soubor navazuje na starou tradici lidového podkrkonošského divadla uvědomujeme si však změnu životního prostoru ve 20. století, a proto naše hra musí být lidovou hrou této doby… Jedním z inspirujících podnětů bylo představení úpických podnětů v roce 1983 v rámci poselství za mír proti jaderné válce a režisérova cesta do rodiště naší hrdinky – Kapadokie (Turecko). Klademe si základní otázku, jestli to má všechno nějaký smysl.

Jiné slovo o hře

Folklórně-urbanistická show, trochu kultovní od minulého léta, ze života slavné světice. Obsahuje písně a nadčasové přesahy. Má dnes ještě cenu být svatou? Představení vyhrálo celostátní přehlídku Šrámkův Písek a postoupilo na Jiráskův Hronov 2001.

...a jestě jedno slovo o hře

Hra o svaté Dorotě je úžasná barevná koláž obrazů hry původní a Lantovské současné, kde se ve změti nákupních vozíků, hudby, světel, kouře, ohně, vůní a chutí střetávají zdvojené postavy kontrastující dobou i pohlavím.

Vrcholem Doroty byl 71. Jiráskův Hronov. Nebýt Sergeje Fedotova, který k nám přišel do kabiny během přípravy osvětlení a ozvučení, pravděpodobně by na Dorotu čekali ministři kultury (současný i minulý) dodnes. Těm se to stejně nelíbilo, tak by to ani nevadilo... Ještě, že jsou lidé, kteří mají Krásu rádi! Kritika byla tedy velice různorodá a tak to má být! A jak jsme vypadali po obou představeních?

Slovo o souboru (jediné)

Na počátku 90 – tých let byly dvěma studenty z Úpice objeveny zapomenuté hry zapadlého dramatika Dr. Krásy. Hry hochy tak zaujaly, že si autorovo jméno dali do názvu nově vzniklého souboru. Soubor šel svou nevyšlapanou cestou, a proto jeho vývoj nebyl příliš strmý. Zlom nastal o účinkování v pražském klubu Mlejn (1999). Od té doby zde soubor pravidelně účinkuje. Souborem prošlo dosud více než 100 účinkujících.

Zdroj: Bulletin festivalu Za vodou 2004Vděčíme Arachne Labs za hostingové služby | Činnost společnosti podporuje Magistrát hlavního města Prahy Logo Magistrátu hlavního města Prahy | Statistika

NAVRCHOLU.cz

| Valid XHTML 1.1!
Member of The Internet Defense League